• %
 • AMERIKAN DOLARI
  15,9508
  % 0,37
 • € EURO
  16,8849
  % 0,37
 • £ POUND
  19,9900
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  2,3805
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2620
  % -0,86
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yeni varyant ve istihdam raporu gölgesinde Avrupa borsası yükseldi

Yeni varyant ve istihdam raporu gölgesinde Avrupa borsası yükseldi

LYNXMPEE0E0CM L

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları bugün yükseliş yaşadı. ABD’nin resmi istihdam raporu öncesinde yatırımcılar, Omicron’la ilgili yeni haberleri beklerken volatilite dolu bir hafta sona yaklaşıyor.

DAX %0,4 artarken FTSE 100 ve CAC 40 %0,2 yükseliş yaşadı.

Dünya genelindeki hisse senedi piyasaları, Omicron’un ekonomik etkisi konusundaki belirsizlik nedeniyle bu haftanın çoğunu volatil şekilde geçirdi.

AB’nin halk sağlığı kuruluşu Perşembe günü Omicron’un, birkaç ay içinde Avrupa’da görülen tüm enfeksiyonların yarısından fazlasına tekabül edebileceğini söylerken Almanya, mağaza ve restoranlara yalnızca, aşı olduğunu veya doğal yollarla bağışıklık kazandığını kanıtlayabilen insanların girmesine izin vereceğini söyledi. Mart ayından itibaren de sağlık ve bakım sistemlerinde bulunanlar için aşıyı zorunlu hale getirecek.

Yeni varyantın ilk tespit edildiği Güney Afrika’daki son veriler, yeni enfeksiyon oranları ile hastanede tedavilerin, önceki dalgalara kıyasla daha hızlı arttığını gösteriyor.

Bir taraftan iyi haberler de geliyor: Perşembe günü GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), analizlerin, antikor bazlı terapötik ilacının omicron karşısında etkili olacağını gösterdiğini söylerken Cuma günü Roche (SIX:RO), araştırmacıların yeni varyanttaki mutasyonları tespit etmesine yardımcı olacak yeni test kitleri geliştirdiğini söyledi.

Bununla birlikte yatırımcıların çoğu, ABD’nin aylık istihdam raporuna odaklanacak. Piyasalar Fed’in, Aralık ayında azaltım temposunu artırıp artırmayacağını öğrenmeye çalışıyor.

Kasım ayında tarım dışı istihdamın 560.000 artmış ve işsizlik oranının %4,4’e düşmüş olması bekleniyor.

Fransa’nın endüstriyel üretimi Ekim ayında aylık %0,9 artış yaşayarak bir önceki ay görülen %1,5’luk düşüşe göre ilerleme kaydetmiş oldu. Almanya ve Fransa’nın hizmet PMI okumaları ise hâlâ genişleme bölgesinde.

Kurumsal gelişmelerde ise haberlerin çoğu Asya’dan geldi. Didi Global (NYSE:DIDI), 4,4 milyar dolarlık ABD arzının üzerinden daha birkaç ay geçmişken New York borsasından çıkarılıp Hong Kong’da listelenecek. Güneydoğu Asya’nın uygulaması Grab ise bir SPAC ile birleştikten sonra piyasaya girişi üzerine %21 düşüş yaşadı.

OPEC+, Omicron varyantı ile mücadelede uygulanan seyahat kısıtlamaları ve kapanmalar nedeniyle yakıt talebi sert darbe aldığı takdirde politikada hızlı bir değişim olasılığına açık kapı bıraktı ve ham petrol yükseldi.

Grup, Ocak ayında mevcut üretim artışı planını uygulama kararı alsa da gerekirse 4 Ocak toplantısından önce de bir araya gelmeye hazır olduklarını söyledi.

WTI vadeli işlemleri %2,8 yükselişle 68,33 dolar olurken Brent %2,7 artışla 71,47 dolardan alıcılandı. Her ikisi de haftayı kayıpla kapatacak gibi görünüyor.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 artarak 1.769,00 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1292’den işlem gördü.

selam