• YARIM ALTIN
  3.425,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6242
  % -0,08
 • € EURO
  19,4187
  % -0,11
 • £ POUND
  22,5755
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  2,6013
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3074
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  305437,185
  % -1,64
 • BIST 100
  %

Y kuşağının favori 33 şirketi belirlendi

Y kuşağının favori 33 şirketi belirlendi

sirket tY8t cover

Alanında öncü araştırmalara imza atan Great Place to Work® Enstitüsü, Best Workplaces for Millennials Türkiye 2022 kazananlarını belirledi. Best Workplaces for Millennials Turkey 2022 listesi, 253 şirket ve 139 bin 96 çalışanla yapılan tahlili sonucu oluştu ve listede lokal ve global 33 şirket yer aldı. Toplamda 92 bin 162 şahıstan oluşan anket iştirakçisi içerisinden Y nesli iştirakçileri sayısı 38 bin 869 oldu. Yüzde 41 üzere yüksek olan bu oran, Y jenerasyonunun iş dünyasındaki tartısını açıkça gösteriyor.

Great Place to Work® Enstitüsü, Best Workplaces for Millennials Türkiye 2022 listesini belirlemek için ülkemizde faaliyet gösteren tertiplerle gerçekleştirdiği anonim çalışan tecrübesi anketlerinden elde edilen geri bildirimleri tahlil etti. Çalışanlar, 60’ın üzerinde anket sorusuna cevap verdi ve şirketlerin kıymetlendirme sürecinde dikkate alınması için Great Place to Work® Sertifikasyonu standardını karşılaması ve en az yüzde 25 oranında Y jenerasyonu istihdamını sağlaması gerekiyordu. Anket sonuçlarının sahiden temsili olmasını sağlamak için Great Place to Work®, Trust Index™ sonuçlarının yüzde 95 inanç seviyesinde hakikat olmasını gerektiriyor. Kıymetlendirme sürecinin muteber olabilmesi için bir şirketin anket sonuçların yanı sıra basında yer alan haberler ve finansal performanstaki anormallikleri de incelendi. Liste sürecinde şirketler çalışan sayılarına nazaran 10- 99, 100-249, 250-499 ve 500+ olarak kategorilere ayrılarak değerlendirildi.

Eyüp Toprak: “İş dünyasında Y neslinin kendine mahsus işyeri yaklaşımı var”

Listenin hazırlanması sürecinde 26-34 yaş ortası çalışanların değerlendirildiğini ve bu yaş kümesindeki insan sayısının ülkemizde 11,5 milyon olduğunu belirten Great Place To Work® Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Yıllardır ülkemizdeki en büyük tartışmalardan birisi, iş dünyasında genç yöneticilere gereğince yer verilmemesi oldu. Dünyada bu mevzuda değişimler gözlense de, 1946-1964 yılları ortasında doğmuş olan Baby Boomers jenerasyonu, ülkemizde idarede hükümran pozisyonunda. Lakin bir gerçek var ki tertiplerin sürdürülebilir gelecekleri için Y nesli çalışanları büyük kıymet taşıyor. Bu vesileyle ‘Best Workplaces for Millennials Türkiye 2022’ listemizde olan tüm tertipleri kutluyorum” dedi.

Toprak, “Liste süreci bize Y neslinin iş dünyasındaki mevcut durumuyla ilgili değerli datalar sundu. Böylelikle onların hem beklentilerini ortaya koyduk hem de ‘eşsiz ve epey yaşamsal’ muhtaçlıklarının nasıl karşılanması gerektiği konusunda fikir sahibi olduk. Gerçekleştirdiğimiz çalışmayla hazırladığımız rapor, bu jenerasyonun aradığı işyerlerindeki ‘lider ve yöneticiler türüne’ dair de hoş bir rehber niteliğinde. Her ne kadar ülkemizdeki şirketler çalışanların çoğunluğu için eksiksiz olmasa da, ne yazık ki Y jenerasyonunun başka jenerasyonlara nazaran çok daha dezavantajlı durumda olduklarını gördük. Onlar, kendilerine mahsus zorluklarla çaba halindeler. Bir yandan finansal istikrar için gayret ederken öbür taraftan da tahsil kredisi borcu ödeme yahut hem çocuklarına hem aile büyüklerine bakma sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyorlar. Y jenerasyonunun iş dünyasındaki pozisyonlarına bakıldığında, iş yerlerindeki önderlere olan inançlarının öteki nesillere nazaran çok daha düşük olduğu görülüyor. Ayrıyeten Y nesli çalışanlarının büyük çoğunluğu, iş dünyasının acımasız, yeni fikirlere kapalı ve hayal gücünden mahrum olduğunu düşünüyor.”

grf 1Shz

Y NESLİ SEVDİKLERİ İŞ YERLERİNE SADIK KALIYOR

Y jenerasyonu çalışanlarının olağanüstü işyeri ile ilgili beklentilerini de ortaya koyacak “Milenyum Jenerasyonu Çalışanları İçin En Şahane Patronlar Listesi”nin ehemmiyetine değinen Eyüp Toprak, “Organizasyonların sürdürülebilir gelecekleri için bugün milenyum nesli çalışanları büyük kıymet taşıyor. Pandemi ve sonrası değişen iş modelleri ve çalışma biçimleri, iş hayatındaki herkesin mutlak doğruya en yakın çalışma şartlarını hazırlamaya mecbur bıraktı. İstek edilen ehil çalışanlara sahip olmak, onlara kusursuz işyeri hazırlamaktan geçiyor. Olağanüstü işyeri olmaları sayesinde başta Y jenerasyonu olmak üzere en güzel ve ehil çalışanları bünyelerine katabilecekler yahut birlikte devam edebilecekler. Y nesli için öne çıkan en kıymetli bulgu; ‘harika bir iş yeri bulduklarında, burada kalmayı tercih etmeleri’. Şahane bir işyeri tecrübesi yaşayan Y jenerasyonu çalışanlarının inanç kültürü oluşturamamış kurumlara kıyasla işyerlerinde uzun vadeli bir gelecek planlaması mümkünlüğünün 50 kat daha fazla olduğu görülüyor. Böylelikle rakipleri daima olarak üretkenliklerini ve kârlıklarını kaybederken Y jenerasyonu çalışanlarını düzgün hissettirebilen tertipler, en âlâ yeteneklerini kaybetmiyor ve başarılı sonuçları yıldan yıla geliştirebiliyor. Tertipler, mevcut ve geliştirmeleri gereken noktaları Great Place to Work®’ün çalışan odaklı Trust Index© anketiyle tespit edebiliyorlar” dedi.

Y NESLİNİ ANLAMAK, REKABET AVANTAJI SAĞLAR

Y nesli çalışanlarının kendilerini uygun hissettikleri şirketlerin hem bugün hem de gelecek yıllarda değerli rekabet avantajına sahip olacağını belirten Toprak, “Çünkü görünüşe nazaran birçok kişi Y jenerasyonunu yanlış anlıyor ve onları ‘durmadan bir işten başkasına geçen’ bencil bireyler olarak tanımlıyor. Aslında sadece eksiksiz başkanlara ve adil bir temel fiyata sahip olacakları ve yaşamsal muhtaçlıklarının desteklendiği bir durum arayışı içerisinde olduklarını söylüyorlar. Sayılar gösterdi ki tertipler bu taleplerine karşılık verdiğinde çok büyük katkılarda bulunuyorlar. Bu neslin üyeleri uzun müddetli bağlar kurmaktan kaçınan, vurdumduymaz ve bir işten başkasına geçen bireyler olmalarının tersine sadece berbat tertiplerde çalışmaya devam etmek istemiyorlar. Y nesli üyeleri olağanüstü işyerini bulduklarında, orada kalmak istiyorlar” dedi.

selam