• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  318926,538
  % 0,77
 • BIST 100
  %

Uluslararası yatırımcılar, kadınları iş dünyasına YASED Akademi ile hazırlıyor

Uluslararası yatırımcılar, kadınları iş dünyasına YASED Akademi ile hazırlıyor

yased baskani aysem sargin ySdU cover

Memleketler arası Yatırımcılar Derneği (YASED), geçen yıl başlattığı YASED Akademi eğitimlerine bu yıl da devam edecek.

Mezuniyet sonrası mesleğinde fark yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine yönelik kurulan “YASED Akademi” bünyesinde hayata geçirilen eğitim programı kapsamında, memleketler arası şirketlerin CEO’larının da yer alacağı eğitimler veriyor. YASED üyesi Akenerji, BP, Coşkunöz Holding, Duracell, Goodyear, Ravago, SAP, Shell, Siemens, Sodexo Entegre ve Tesa Bant’ın katkıları ile düzenlenecek YASED Akademi eğitimlerinde firma tanıtımları, teknik eğitimler ve CEO oturumları olmak üzere 3 başlık yer alıyor.

“Hayalimiz, gençleri mesleklerinde hak ettikleri yere gelmeleri”

Üyelerinin fırsat eşitliği, kapsayıcılık ve çeşitlilik hususlarını öncelikli gündemleri yapmasına aldıklarını söyleyen YASED Lideri Ayşem Sargın, “Kuruluşumuzdan bu yana geçen 42 sene içinde bu alanda YASED olarak pek çok projeye dayanak olduk. ‘YASED Akademi’ projemiz en yeni uyguladığımız ve mesleğinin başındaki genç bayanların hayata atıldıklarında muvaffakiyet bahtını yükselten bir proje. Bu projeyle üniversite çağındaki öğrencilere süratle değişen global iş ve yatırım ortamının gereksinimlerine yönelik yetkinlikler ve iş görüşmelerinde mülakat teknikleri hakkında eğitimler verdik. YASED üyesi şirketler bu eğitimlere üst seviye yöneticileriyle, çalışanlarıyla şahsen katkı sağladı. Geçen sene ağır ilgi gören bu projemize bu yıl da devam ediyoruz. Ümidimiz, hayalimiz, bir gün bu gençlerimizin de mesleklerinde hak ettikleri yerlere gelmeleri.” biçiminde konuştu.

YASED ve üyelerinin çalışmaları ödüllendirildi

Öte yandan Dünya Gazetesi ve Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Bayan Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) iş birliğinde 3 Mart 2022 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenen ‘Türkiye’nin Bayan Önderleri Ödül Töreni’nde, YASED İdare Şurası Lideri Ayşem Sargın’a büyük ödül olarak isimlendirilen ‘Kadının Dostu STK Ödülü’ verildi.

Sargın, merasimde yaptığı konuşmada, “Bu mükafatlar bize fırsat eşitliği sağlandığında bayanların her alanda başarılı olduğunu ve çalıştıkları kurum ve kuruluşlara muvaffakiyet getirdiklerini gösteriyor. Bir iş insanı olarak hayalim, iş dünyasında bayanların yalnızca yetkinlikleri, bilgi ve profesyonel maharetleriyle tanımlandığı bir dünya. YASED’in toplumsal cinsiyet eşitliği ile başarısı yalnızca bir STK olarak yaptığı çalışmalardan kaynaklanmıyor. Üyelerimizin bu alandaki başarılı çalışmaları ve uygulamada kaydettikleri muvaffakiyetler bizleri hem gururlandırıyor, hem ilham veriyor. Ben de Türkiye’nin yetiştirdiği bir bayan yönetici olarak tüm YASED şirketlerine ülkemizin insan kaynağına yaptıkları bu pahalı katkılar için teşekkür ediyorum. Bu vesile ile 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü’nü kutluyorum.” sözlerini kullandı.

Merasimde YASED üyesi şirketlere de ödül verildi. ‘Kadının Ekonomik Hayatına Paha Katan Proje Ödülü’ne YASED İdare Heyeti Üyesi ve PepsiCo Türkiye CEO’su Ece Aksel, ‘Yönetim Katına Taraf Veren Bayan Ödülü’ne Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, ‘Parayı Yöneten Bayan Ödülü’ne Socar Doğalgaz İşbirimi CFO’su Betül Sarıkaya, ‘Kadının Toplumsal Hayatına Bedel Katan Proje Ödülü’ne L’oreal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen ve ‘Pandemi ve Bayan Özel Ödülü’ne Philip Morris Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren layık görüldü.

selam