• %
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1126
  % 0,20
 • € EURO
  17,3257
  % 0,04
 • £ POUND
  20,3014
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  2,4193
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2845
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  477058,449
  % 2,58
 • BIST 100
  %

Turkcell’den ortak fiber altyapı ve 5G için çözüm önerisi

Turkcell’den ortak fiber altyapı ve 5G için çözüm önerisi

2342411 g2EA cover

Mehmet KAYA

AFYONKARAHİSAR- Turkcell, uçtan uca fiber altyapı yatırımlarını hızlandırıyor. Mevcut altyapıya Afyon, Ordu, Uşak ve Sivas’ın eklenmesi için yatırımlar devam ediyor. Turkcell’in yatırımlarına yönelik Afyonkarahisar’da bir basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür Murat Erkan, Türkiye’nin sabit internette dünyada 95. Sırada olduğunu hatırlatarak, bunun nedeninin abonelere kadar fiber altyapısının ulaştırılmaması olduğunu, Turkcell’in fiber yatırımının aboneye kadar ulaştırılması istikametinde olduğunu vurguladı.

Basın toplantısında ortak altyapı ve muhtemel 5G ihalesine yönelik soruları da yanıtlayan Erkan, 5G için yerli teknolojinin 2022’ye yetişmeme ihtimalinin yüksek olduğunu, bu nedenle lisans vb. bir ihale yapılmadan, sanayinin ağır olduğu noktalar, havalimanları üzere nokta nokta alanlarda 2022’de 5G uygulamalarına açılmasını önerdi. Ortak altyapıda ise model öneren Murat Erkan, bir havuz şirket kurulmasını, herkesin sahip olduğu altyapı kadar bu şirkete iştirak yapmasını, kamudan da Türkiye Varlık Fonu yanında yabancı yatırımcının da alınacağı, bedel yaratmaya yönelik bir şirket oluşturulmasını önerdi.

Ortak altyapı konusunda bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Genel Müdür Murat Erkan, “ Ortak altyapıyı ortak bir sepete koyup hizmetleri tek bir altyapı şirketinde toparlamak ve servisleri farklı şirketlerde yapmak en mantıklısı. Ülkü olan bir altyapı şirketinin kurulması ve bizim üzere şirketlerin de servislerde rekabet etmesi” dedi. Ortak altyapı işletmeci şirketinin çok ortaklı, dışarıdan yatırım çekebilen bir şirket olarak tasarlanması gerektiğini belirten Erkan, özel daldan de bu mevzuya yatırım yapmak isteyenler olacaktır. Yatırım ağır bir iş kolu ve önemli bir yatırım bütçesi gerektiriyor. Ortak olmak isteyen yatırımcı şirketlerle yapabiliriz” dedi.

5G talebi sanayi yüklü

5G teknolojisinin son şahıs kullanıcılardan çok sanayilerin ve hizmet ağlarının muhtaçlık duyduğu bir teknoloji sunduğunu vurgulayan Murat Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yerli teknoloji geliştirilmeden 5G’ye geçilmemeli” açıklamasının hatırlatılması üzerine, “2022’de yerli teknolojilerin hayata geçmesi çok mümkün görünmüyor. Hasebiyle buradaki dengeyi de korumak lazım. İkincisi 5G teknolojisi 4.5G’de olduğu üzere bütün her yerde yapılması çok mümkün olan bir teknoloji değil. Bu sanayilerin gereksiniminde oluşan bir şey. Talep sanayilerden geliyor. Örneğin bir fabrika otomasyonu yapacaksanız bunu 5G ile yapmanız gerekiyor yahut bir kent güvenliği şebekesi kurmak istiyorsanız 5G gereksiniminiz oluyor” dedi.

Murat Erkan, 2022’de genel bir ihale yerine, nokta nokta yerlerde talebe bağlı olarak 5G hizmetinin operatörlerce sunulmasına müsaade verilmesini önerdi.

Turkcell fiber kablo yatırımını hızlandırdı

Turkcell, mevcut uçtan uca fiber kablo sunduğu vilayetlere Afyon, Uşak, Ordu ve Sivas’ı da ekliyor. Bu dört vilayetteki 110 bin haneye erişim için 270 milyon TL yatırım yapılacak. Turkcell fiber kablo uzunluğu 53 bin km’yi geçecek. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, şirketin bugüne kadar yaptığı fiber altyapı yatırımının meblağ olarak 7,6 milyar TL’ye ulaştığını, 2022 için 1,5 milyar TL yatırım hedeflediklerini açıkladı. Erkan, fiber kablo hizmet sunulan hane amacının 25 milyon olduğunu da belirtti. Erkan, hizmet sunumu yanında 5G’ye geçiş için de fiber altyapıya gereksinim bulunduğunu hatırlattı.

selam