• YARIM ALTIN
  3.425,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6231
  % 0,00
 • € EURO
  19,4159
  % 0,20
 • £ POUND
  22,6111
  % 0,61
 • ¥ YUAN
  2,6040
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3073
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  307717,164
  % 0,13
 • BIST 100
  %

Türk Telekom, 5G ve yeni nesil teknolojilerde yerli şirketlerle iş birliği yapıyor

Türk Telekom, 5G ve yeni nesil teknolojilerde yerli şirketlerle iş birliği yapıyor

LYNXNPEB6R0AQ L

Investing.com – Türkiye’nin iletişim altyapısının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle yaptığı iş birliklerinin yanı sıra yerli ekosistemi güçlendirecek ortaklıklara da imza attığını duyurdu. 

Türk Telekom, İspanya’nın Barcelona kentinde teknoloji devlerinin buluşacağı GSMA Mobil Dünya Kongresi öncesinde geleceği 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirme yolunda iş birliği yaptığı yerli şirketleri duyurdu.
 
Türk Telekom CEO’su Ümit Önal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının, Türkiye’yi Endüstri 4.0’a hazır hale getirmek ve 5G’de söz sahibi ülkelerden biri olmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bu bağlamda Ümit Önal, özellikle 5G, yazılım tanımlı ağlar, nesnelerin interneti, akıllı şehirler, yeni nesil bilişim teknolojileri ve yapay zekâ alanlarında projeler geliştirirken, altyapı ve hizmetlerdeki  dönüşümlerde yerli markalarla ortaklıklar geliştirmekten memnun olduklarını dile getirdi.

Türk Telekom, Türkiye’de TARNET’le 5G’li akıllı tarım uygulamaları alanında bir ilki gerçekleştirdi

Türk Telekom, Türkiye’yi Endüstri 4.0’a hazırlamak ve yerel 5G endüstriyel ekosistemini geliştirmek amacıyla akıllı tarım (Tarım 4.0) alanında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin teknoloji iştiraki TARNET ile anlaştı. 

Türk Telekom, TARNET iş birliğiyle, 5G teknolojisiyle çalışan otomatik dümenleme sistemine sahip traktör çözümü olan ATS-Akıllı Traktör Sistemi’nin saha testlerini başarı ile sonuçlandırdı

5G’de kritik çekirdek şebeke fonksiyonlarında i2i ile iş birliği

Türk Telekom, Çekirdek Şebeke’nin kritik sistemlerinden biri olan 5G dahil tüm teknolojileri destekleyen PCF/PCRF ürünü konusunda altyapı yazılımları geliştiren yerli şirket i2i Systems ile iş birliği yaptı. 

Bu iş birliği kapsamında, daha önceden i2i ile birlikte başarıyla devreye alınan gerçek zamanlı ücretlendirme sistemi Turkuaz çözümü gibi, PCF/PCRF ürünü de ilk defa Türk Telekom şebekesinde ticari olarak hayat bulacak. Türk Telekom, bu projeyle hayata geçireceği altyapı üzerinden müşterilerine çok daha esnek ve çeşitli paketler sunarken, Türkiye’de ilk defa bir 5G çekirdek şebeke fonksiyonunu ticari olarak yerlileştirmiş olacak.

5G için bulut tabanlı stratejik dönüşüm

Türk Telekom, bu alanda önemli yapı taşlarından olan bulut tabanlı sanallaştırma çözümleri konusunda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 

Bu kapsamda sanallaştırılmış ağ fonksiyonları ve altyapı entegrasyonları alanlarında faaliyet gösteren bir yerli şirket olan Odine ile iş birliği yaptı. Türk Telekom ve Odine, konteyner mimarisi platformlarını birlikte test ederken, bu platformlarda yerli çözümlerin entegrasyonu ve yönetimi için birlikte çalışıyorlar.

Yazar: Günay Caymaz

selam