• YARIM ALTIN
  3.420,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6443
  % 0,02
 • € EURO
  19,4227
  % -0,04
 • £ POUND
  22,5834
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  2,6000
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3081
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  307700,638
  % 0,47
 • BIST 100
  %

Trendyol, ‘İş Ortağı Buluşmaları’nın ilkini Kayseri’de gerçekleştirdi

Trendyol, ‘İş Ortağı Buluşmaları’nın ilkini Kayseri’de gerçekleştirdi

trendyol is ortagim bulusmalari 3 lAI2 cover

E-ticaret platformu Trendyol, ‘İş Ortağı Buluşmaları’ndan birincisini Kayseri’de gerçekleştirdi. Kayseri’deki satıcılarıyla bir ortaya gelen Trendyol, İş Ortağı Buluşmaları’nı yurt genelinde düzenlemeyi planlıyor.

İş Ortağı Buluşmaları’na Kayseri’den başladıklarını, bundan sonra tüm Türkiye’yi dolaşacaklarını söyleyen Trendyol İcra Konseyi Üyesi Ozan Acar, “Kayseri ticaretin merkezi bir kent. Kayseri’nin e-ticaret açısından da büyük bir potansiyeli var. Kayseri’deki satıcı sayımız 2019 yılından bu yana yüzde 175 artarak yaklaşık 5 bine ulaştı. Son bir yıl içinde platformumuz üzerinden Kayseri’den tüm Türkiye’ye 4 milyonu aşkın eser satışı gerçekleşti. Kayseri’deki satıcılarımız toplam cirolarını son 2 yılda yüzde 460 artırdılar. Ülke iktisadı için olduğu kadar e-ticaret dalı için de kıymetli potansiyel barındıran Kayseri, Trendyol platformunda en fazla ciroyu yapan beşinci vilayet pozisyonunda. Bu tablo e-ticaretin mahallî kalkınmaya, istihdama ve ekonomik büyümeye verdiği katkıyı çok net bir biçimde ortaya koyuyor.” diye konuştu.

“Ülkeye 1,5 milyar dolar kıymetinde yabancı yatırım getirdik”

Bu yıl tamamladıkları yatırım tipiyle Türkiye’nin birinci decacorn’u olduklarını söyleyen Acar, Trendyol’un 16,5 milyar pahaya ulaştığına ve Türkiye’ye 1,5 milyar dolar bedelinde yabancı yatırım getirdiğine dikkat çekti.

Kelam konusu kaynakla platformda yer alan işletmelerin e-ticaret tecrübelerini güzelleştireceklerini kaydeden Acar, “Bu doğrultuda teknolojiye, lojistiğe, insan kaynağına ve e-ihracata yatırım yapacağız. Bugün Kayseri’deki bir işletme Trendyol üzerinden İstanbul’a satış yaptığı üzere, yakın vakitte Berlin’deki, Paris’teki, Londra’daki müşteriye de direkt ihracat yapabilir hale gelecek. Şu anda e-ihracat için lojistik, depolama, teknoloji başta olmak üzere tüm altyapı yatırımları için ağır halde çalışıyoruz. Türk üreticilerin eserlerini direkt Avrupalı müşterilere göndermesini sağlayacağız. Ülkemiz için katma bedeli yüksek bir e-ihracat köprüsü kuracağız. Önümüzdeki devirde de satıcılarımızın işlerini büyüterek; istihdam, üretim ve e-ihracat alanlarında sağlayacağımız ilerlemelerle ülke ekonomimize sağladığımız faydayı daha da artıracağız.” halinde konuştu.

“Ülkemizin e-ticaret hacminin 2 katına çıkabileceğini öngörüyoruz”

E-ticaretin işlerini büyütmek isteyenler için âlâ bir fırsat olduğunu söyleyen Kayseri Sanayi Odası İdare Konseyi Üyesi Mustafa Nebi Doğan ise şunları kaydetti: “Dijitalleşme hayatımızın her alanına girmiş durumda. Milyonlarca işletme şu anda e-ticaret üzerinden eserlerini dünya genelinde ve Türkiye’de milyarlarca tüketici ile buluşturuyor, üretim faaliyetlerini sürdürüyor. E-ticaret sayesinde tüketiciler de çok sayıda nitelikli esere basitçe ulaşabiliyor. E-ticaret büyüdükçe işletmelerin cirosu, tüketicilerin de refahı artıyor. Türkiye’de e-ticaret konusunda şimdi yolun başındayız. 2019 datalarına nazaran Türkiye’de tüketicilerin yüzde 34’ü alışverişlerini e-ticaret üzerinden yaparken, AB ülkelerinde bu oran yüzde 70 civarında. Türkiye’de perakende satışı yapan firmaların yalnızca yüzde 5’i e-ticarette yer alırken, bu oran Avrupa’da yüzde 9. Şu anda ülkemiz e-ticaret hacmi ne kadar yüksek gözükse de bunun 2 katına çıkabileceğini öngörüyoruz. Trendyol’un e-ihracat açılımının da Türk üreticilerin eserlerini yurtdışındaki müşterilerle direkt buluşturması açısından çok kıymetli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.”

“E-ticaret, kurumsallaşma ve markalaşmaya da katkı sağlıyor”

Kayseri Ticaret Odası İdare Şurası Üyesi Latif Başkal ise “Bugün Kayseri’nin sanayi üretimi ve e-ticaretteki yeri, bize gelecek için umut veriyor. Kayseri’nin bu pozisyonu girişimcilerin işini her vakit geliştirmeye açık olduğunun en kıymetli göstergesidir. Pandemi süreci tüm dünyada ticareti, alışkanlıkları, tüketim biçimlerini değiştirdi. Daha evvel cep telefonuna bile uzak olan beşerler alışverişlerinin neredeyse tamamını internet üzerinden gerçekleştirir hale geldi. Bizim de yeni sisteme ayak uydurmamız gerekiyor. 2020 yılında dünya perakende bölümü 25 trilyon dolar büyüklüğe ulaşmış vaziyette. Bunun 4,9 trilyon doları e-ticaretten geliyor. 2023 yılında ise e-ticaretin de büyümesiyle perakende kesiminin büyüklüğünün 60 trilyon dolara, e-ticaret pazar hissesinin ise 15 trilyon dolara çıkması öngörülüyor. Bu büyük pazardan Türkiye’nin daha fazla hisse alması gerektiğini düşünüyoruz. E-ticaret iş hacimlerimizi ve cirolarımız artırırken, işimizi daha da büyütmemiz için gerekli olan kurumsallaşma ve markalaşmaya da değerli bir katkıda bulunuyor.” dedi.

selam