• YARIM ALTIN
  3.072,00
  % 0,61
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  477588,543
  % 2,84
 • BIST 100
  %

THY, yönünü yeni rotalara çevirdi

THY, yönünü yeni rotalara çevirdi

thy g0pA cover

Türk Hava Yolları’nın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ve salgın periyodundaki yeni operasyonlarına ait açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, salgının ağır hissedildiği 2020 yılında tüm hava yollarıyla birlikte THY’nin de ziyan ettiğini anımsattı.

THY’nin, hava yolları içerisinde en az ziyan eden ve en başarılı operasyonları yapan hava yolu şirketi olduğuna dikkati çeken Ekşi, “2021 yılına gelince, biz 2020’de ettiğimiz ziyanı tam aksine kara döndürdük. Yaklaşık 800 milyon dolar civarında bir periyot karı açıkladık. Her şey beklediğimiz halde giderse bu seneyi müspet bir finansal sonuçla, yani karla tamamlayacağız üzere gözüküyor. Bu Türk Hava Yolları’nın çok süratli toparlandığını gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.
Bu yıl Avrupa’da en fazla günlük operasyon yapan hava yolu şirketinin de THY olduğuna dikkat çeken Ekşi, pandeminin tüm zorluklarına karşın çok süratli toparladıklarını söyledi.

“30 yolcu uçağımızı kargo taşıyacak halde operasyona dahil ettik”

Kargo operasyonuna yıllardır yatırım yaptıklarını ve yalnızca kargo taşıyan 25 uçağa sahip olduklarını bildiren Ekşi, şöyle devam etti: “Ama onun yanında sivil havacılığımızın da verdiği müsaadeyle çok süratli bir formda 30 yolcu uçağımızı kargo taşıyacak halde operasyona dahil ettik. O devirde yolcu uçakları uçmadığı için ve dünyada da kargonun yaklaşık yüzde 50’si yolcu uçaklarının altında taşındığı için bir darboğaz oluşmuş oldu. Biz almış olduğumuz bu önlemlerle çok süratli bir halde bu muhtaçlığa karşılık verdik. Dünyanın dört bir tarafına, hiç uçmadığımız yerlere de kargo seferleri yapmaya başladık. Beşerler, Türk Hava Yolları’nı dört gözle beklemeye başladılar. Hem kargo hem yolcu tarafında birinci sefer bizimle birlikte çalışan yahut bize gelen beşerler oldu. Türk Hava Yolları zati dünyada en çok bilinen ikinci hava yoluydu. Bu vesileyle tahminen dünyada en fazla bilinen ve en fazla aranan hava yolu haline geldi.”

“Şimdiye kadar 25 milyona yakın yolcu taşıdık”

THY’nin yolcu sayısında da artış yaşandığını kaydeden Ekşi, “2019 yılında 75-76 milyon yolcu taşımıştık. Aslında pandemi olmamış olsaydı nüfusumuzdan, yani 83-84 milyondan daha fazla yolcu taşımayı hedeflemiştik lakin pandemide tüm dünya kapandı, yolcu sayısı çok aşağıya düştü. 2021’de şimdiye kadar 25 milyona yakın yolcu taşıdık, inşallah bu yılı 35-40 (milyon) bandında bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Yeni çizgilere ait incelemeler sürüyor

THY’nin yeni sınırlar arayışında olduğunu aktaran Ekşi, şunları söyledi: “Amerika’ya büyük bir açılış yaptık. Niçin? Zira Asya’da, Çin’de büyük bir kapanma var, Hindistan’da büyük bir kapanma var. Hasebiyle Amerika’ya ilan ettiğimiz çizgileri açmaya başlayacağız, devam edeceğiz. Yeni sınırlar arayışındayız. Kanada’yla görüşüyoruz, yeni noktalar, yeni frekanslar araştırıyoruz. Afrika’da birkaç ülke var. Mesela Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı gelip bizimle görüştü. Bizim arkadaşlar oraya gittiler, bir ziyarette bulundular. Hasebiyle Afrika’da da yeni noktalara uçmaya çalışıyoruz. Fizibiliteler, incelemeler devam ediyor. Hasebiyle Türk Hava Yolları, Afrika’da her noktaya uçma gayesinde olan bir hava yolu. İnşallah bu incelemelerimiz bittiği vakit gerekli açıklamayı yapacağız.”

selam