• YARIM ALTIN
  3.144,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1490
  % 0,24
 • € EURO
  17,3767
  % 0,06
 • £ POUND
  20,3000
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,4230
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,2845
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  477171,441
  % 2,48
 • BIST 100
  %

Polisan, CDP notunu ‘B’ seviyesine yükseltti

Polisan, CDP notunu ‘B’ seviyesine yükseltti

polisan holding ceosu mehmet hacik BfQE cover

Global birçok etraf sorunun tahliline ait olarak şirketleri SMART gayeler belirlemeye ve aksiyon almaya teşvik eden Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) dahil olan Polisan Holding, CDP’nin İklim Değişikliği Programı ve Su Güvenliği Programında küresel düzeyde ‘B’ listesine girmeye hak kazandı.

Boya, kimya ve liman işletmeciliği ile gayrimenkul dallarında faaliyet yürüten Polisan Holding’in not görünümünde yaşanan değişimi pahalandıran CEO Mehmet Hacıkamiloğlu, iklim değişikliği ile gayret noktasında dokuz yıldır önemli bir siyaset yürütüldüğünü ve maksadın not görünümünde bir üst sıra olan ‘A’ listesi olduğunu söyledi.

Hacıkamiloğlu, “Sanayide karbon salınımının olabilecek en düşük düzeye indirilmesi, güç başta olmak üzere kaynak idaresinin tabiata ve verimliliğe dayanak sunacak siyasette yürütülmesi güçlü bir kurumsal duruşla mümkün olur. Doğayı, insanı, sıhhati ve geleceği, doğabilecek her türlü maliyetin önüne koyan ve faaliyetlerini bu öncelikler üzerinden şekillendiren yaklaşımımız dün ve bugün olduğu üzere yarın da devam edecek.” diye konuştu.

Güçte yenilenebilir kaynak kullanımını artıracak

İklim değişikliği ile uğraşta Kapsam I-II emisyon yoğunluğunu 9 yılda yüzde 49 oranında azalttıklarına dikkat çeken Mehmet Hacıkamiloğlu, “Kimya ve boya fabrikalarımızın yanı sıra Kocaeli Körfez Bölgesinde bulunan liman operasyonumuzun alanı da dahil olmak üzere bütün operasyonlarımızda kullanılan elektrik güç gereksiniminin tamamını yenilenebilir güç ile karşılamayı, bu kapsamda karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Bu yıl çalışmalarımızı tedarik zincirini de kapsayacak halde genişlettik ve 2025 yılı mutlak emisyon azaltım maksatlarını belirledik.” dedi.

Suda kirliliği azaltan tahlillere ve geri dönüşüme odaklanıldı

Japon Kansai Boya ile olan yabancı iş iştirakleri Polisan Kansai Boya’nın Türkiye’ye tanıttığı su bazlı miks makinesi ile 3 bin 500 noktada fabrika kalitesinde boya temin ederek hayat döngüsü boyunca eserlerinin çevresel ayak izini azalttıklarını belirten Mehmet Hacıkamiloğlu, şunları söyledi: “Polisan Kimya başta olmak üzere bütün üretim alanlarında su tüketimini, kirliliğini azaltacak ve geri dönüşümünü sağlayacak tahlil uyguluyoruz. Suda kaynak kullanımı verimliliği üzerine Ar-Ge faaliyetlerimiz devam ediyor. Türkiye’nin en değerli liman alanı Kocaeli Körfez Bölgesi’ndeki bağımsız kimyasal depolama terminallerinden biri olarak dökme sıvı depolama hizmeti, kuru yük ve genel kargo tahliye-yükleme hizmetleri ile antrepo hizmeti sunan Poliport’ta liman otomasyon sistemi AION’u hayata geçirdik. Kaynak kullanımında verimliliği artıracak olan AION ile sürdürülebilirlik siyasetimizi bir adım öteye taşıyacağız. AION 2022 prestijiyle liman bölgemizde devreye alındı.”

selam