• YARIM ALTIN
  3.420,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6443
  % 0,02
 • € EURO
  19,4227
  % -0,04
 • £ POUND
  22,5834
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  2,6000
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3081
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  308796,261
  % 0,91
 • BIST 100
  %

Koç’ta ‘eşitlik seferberliği’

Koç’ta ‘eşitlik seferberliği’

koc Rj2N cover

Yasemin SALİH

Geçen yıl Birleşmiş Milletler Bayan Birimi’nin başlattığı “Nesiller Uzunluğu Eşitlik Forumu”nun “teknoloji ve inovasyon” alt başlığında global imzacıları ortasında yer alan Koç Holding, bu yıl 8 Mart Dünya Bayanlar Günü yaklaşırken çıtayı yükseltti. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşması gayesiyle teknoloji ve inovasyon alanında önümüzdeki beş yıl için konulan hedefl er, Koç Holding Kurumsal İrtibat ve Dış Bağlantılar Yöneticisi Oya Ünlü Kızıl mesken sahipliğinde, Arter’de düzenlenen merasimle açıklandı. Merasimde, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koçfinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner yer aldı.

30 proje ile 500 bin bireye ulaşılacak

Koç Holding, açıklanan planla toplumsal cinsiyet eşitliğinde tam bir seferberlik başlattığını duyurdu. Plana nazaran Aygaz, Arçelik, Ford Otosan, Koçfinans, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör ve Yapı Kredi, Koç Holding’in öncülüğünde, önümüzdeki 5 yıl boyunca teknoloji ve inovasyonda bayan ve kız çocuklarına yönelik fırsat eşitliğinin sağlanması için çalışacağını taahhüt etti. Yol haritalarını açıklayan genel müdürler, teknoloji ve inovasyon alanında bayan çalışan oranlarını artırmayı hedefl ediklerini duyurdu. Ayrıyeten toplumsal dönüşümü hızlandırmak için gençlere odaklanan yaklaşımla ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilerin teknoloji ve inovasyon alanına yönelmeleri ile bu alanda güçlenmeleri için de çalışacaklar.

Şirketler taahhütlerine ulaşmak için birinci etapta çalışanlarına, çalışanlarının ailelerine, iş ortaklarına, ilköğretim, lise ve üniversite çağındaki gençlere ve teşebbüsçü bayanlara yönelik 30’a yakın program ve projeyi hayata geçirecek. Bu kapsamda kamu, üniversite, sivil toplum ve toplumsal teşebbüs iş birlikleri ile eğitim içerikleri oluşturulacak, model uygulamalar geliştirilecek, bayanlar ve kız çocuklarına yönelik mentörlük programları gerçekleştirilecek. Projeler kapsamında gençlerin yanı sıra bayi ağını kapsayan ekosistemlerine ve bayan girişimcilere de ulaşacak toplumsal programlar ile beş yılda toplam 500 bin bireye erişilmesi hedefleniyor.

Koç şirketlerinin taahhütleri

■ ARÇELİK: Tüm global operasyonlarında STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanında çalışan bayan oranını yüzde 16’dan yüzde 35’e yükseltmeyi hedefl iyor. 100 bin kız öğrenciye teknoloji-tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım dersleri vermeyi, 2026’ya kadar global ölçekte düzenlenen girişimcilik programları aracılığıyla 5000 bayana ulaşmayı, bayan teşebbüslere 4 milyon dolar fon aktarılmasına aracılık etmeye kadar çeşitli toplumsal programlara imza atmayı taahhüt ediyoruz. ‘Sen Mühendissin Bizimlesin’ isimli programını da 2026’ya kadar Romanya, Pakistan ve Güney Afrika’ya taşıyacağız.

■ TÜPRAŞ: Mühendislik, Ar-Ge, İnovasyon, Hizmet Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri kısımlarında çalışan bayan oranını yüzde 23’ten yüzde 40’a yükselteceğiz. Yeni işe alımda bayan çalışan oranının yüzde 50 olması için çalışacağız. “Teknoloji ve İnovasyonda Bayan Gücü” programı kapsamında, STEM alanlarında çalışma potansiyellerini ortaya çıkaracak ve feminist teknolojilerin geliştirilmesine teşvik edecek eğitim projeleriyle 90 bini ortaokul, 10 bini üniversite olmak üzere toplam 100 bin kız öğrenciye ulaşmayı taahhüt ediyoruz.

■ AYGAZ: Teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan bayan oranını yüzde 13’ten yüzde 35’e yükseltmeyi, bayan yönetici oranını ise yüzde 12’den yüzde 21’e çıkarmayı hedefliyoruz.

■ YAPI KREDİ: Teknoloji alanında bayan çalışan oranını 5 yıl içinde yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı, bayan yönetici oranını ise yüzde 22’den yüzde 27’ye yükseltmeyi hedefl iyoruz. Yapı Kredi’nin iştiraklerinden Yapı Kredi Teknoloji’de de işe alım süreçlerinde kısa listeye giren her 3 adaydan 1’inin bayan olması ismine çalışılacak.

■ KOÇ FİNANS: Şirket genelinde yüzde 50 olan bayan çalışan oranını müdafaayı birebir vakitte teknoloji ve inovasyon alanında yüzde 40 olan bayan çalışan oranını da yüzde 50’ye çıkarmayı, cinsiyet eşitliğinde farkındalık yaratarak bu mevzuya liderlik etmeyi taahhüt ediyoruz.

■ FORD OTOSAN: Teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan bayan oranını yüzde 18’den yüzde 30’a yükseltmeyi hedefl iyoruz. Eğitim, bilinçlendirme ve finansal dayanak projeleriyle 100 bin bayana ulaşmayı hedefl iyoruz.

■ TOFAŞ: Teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan bayan oranını yüzde 18’den yüzde 30’a yükseltmeyi taahhüt ediyoruz. İdare kademelerinde bayan oranını da yüzde 13’ten yüzde 20’ye çıkarmak için çalışacağız.

■ TÜRKTRAKTÖR: Teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan bayan oranını yüzde 36’dan yüzde 50’ye; geleceğin teknoloji ve inovasyon profesyonellerini yetiştirmek için staj programlarındaki kız öğrenci oranını ise yüzde 50’ye çıkarmayı taahhüt ediyoruz.

selam