• YARIM ALTIN
  3.065,00
  % 0,22
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  465636,192
  % -3,80
 • BIST 100
  %

Kahve Dünyası 10 günde 1 mağaza açıyor

Kahve Dünyası 10 günde 1 mağaza açıyor

kahve dunyasi ISIF cover

Özge YAVUZ

Dünyanın en büyük kakao ve endüstriyel çikolata üreticileri ortasında yer alan Altınmarka Kümesi, çikolata ile kahveyi buluşturan kafe konsepti Kahve Dünyası’nda, süratli bir büyüme sürecine girdi. Pandemi öncesinde 16 günde 1 mağaza açan zincir, pandemi devrinde fiziki perakende alanında oluşan fırsatları kıymetlendirerek, mağaza açma müddetini 10 güne indirdi. Genel Müdür Kaan Altınkılıç’la, 36 vilayette 220 mağazaya ulaşan, Türkiye’nin coğrafik penetrasyonu en yüksek kahve zinciri olan Kahve Dünyası’nın faaliyetlerini ve gelecek devir amaçlarını konuştuk.

Galataport’ta devreye giren büyük mağazalarında bir ortaya geldiğimiz Altınkılıç, Türkiye’deki büyüme süreçlerinin şimdi başında olduklarını, hatta 200 mağaza geriden geldiklerini söyledi. ‘2025’te 500 mağazaya ulaşırız. Şu anda bir roketin fırlaması için ön hazırlıkları yapıyoruz’ diyen Altınkılıç, bu yıl 40 mağazayı devreye aldıklarını, bunun için de 80 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını açıkladı.

2022’de 120 milyon TL’lik yatırım

Bu yılın birinci yarısında Diyarbakır, Bolu Gerede, İstanbul Kadıköy Mühürdar, İzmir Alsancak üzere birçok değerli noktada mağaza açan Kahve Dünyası, Galataport ve AKM projelerinde de yer aldı. 2022’de ise 50 mağaza açıp 120 milyon TL’lik yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Kaan Altınkılıç, en az 180-200 metrekare olan büyük mağaza konseptlerinin yanı sıra, 50 metrekarelik Kahve Dünyası Algötür mağazalarıyla da büyüdüklerini kaydetti. Algötür konseptinin 50 mağazaya ulaştığını, öte yandan akaryakıt istasyonları içerisinde de 650 korner’a sahip olduklarını belirten Altınkılıç, “Asıl büyüme küçük konseptlerden geliyor. Daha çok öğrencilere, taşınabilir yaşayanlara yönelik konseptimiz Algötür mağazaları ile kent penetrasyonumuzu artırıyoruz” dedi. Büyük metrekareler için ise, pandemi devrinde birçok mağazanın yer değiştirdiğini, güzel lokasyonlarda değerli fırsatlar oluştuğunu söyleyen Altınkılıç, “Tüm konseptlerimizle büyüyüp, Kahve Dünyası’nı altın çağına taşıyacağız” diye konuştu.

Yurt dışında da büyüyor

Kahve Dünyası’nın Romanya, İngiltere, Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt’te 20 mağazası bulunuyor. Romanya ve Londra’daki mağazalarını kendilerinin işlettiğini, fakat öbür ülkelerdekilerin master franchise’lar tarafından işletildiğini belirten Altınkılıç, Avrupa, ABD ve Uzakdoğu’da büyüme planları olduğundan bahsetti. Bu ülkelerde de master franchise yoluyla hareket edeceklerini açıklayan Altınkılıç, şunları anlattı: “Ortadoğu’da bir varlığımız, bilinirliğimiz var ancak o pazardaki penetrasyonumuzu artıracağız. Almanya başta olmak üzere Birtakım Avrupa ülkelerinde başarılı olacağımıza inanıyoruz. Kahve Dünyası’nın kahve ile çikolatayı birleştiren konsepti, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Azerbaycan, Katar, Çin, ABD, Almanya, Hindistan ve Çin’den franchise talepleri alıyoruz. İstanbul’da iki noktada, fabrika ile mağazayı birleştirdiğimiz Kahve Dünyası Fabrika konseptimiz var. Burada konuklarımıza üretici kimliğimizi de gösteriyor, bundan gurur duyuyoruz. Bu konsepti yurt dışına da taşımak üzere bir niyetimiz var.”

Bu yıl da Türk kahvesini araştırdı

Kahve Dünyası, Türk kahvesinin hem yurt içinde yaygınlaştırılması, hem de yurt dışında tanıtılması için çalışıyor. Bu kapsamda her yıl 5 Aralık’ta kutlanan Dünya Türk Kahvesi Günü’nde bu yıl da, tüm müşterilerine fiyatsız Türk kahvesi ikram edecek olan zincir, 5 Aralık’ı sahiplenerek Türk kahvesinde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Son yıllarda yaptığı anketlerle, Türk kahvesine yönelik tüketici alışkanlıklarını ortaya koyan zincir, bu yıl da bir araştırma yaptırdı. Bu yılki araştırmasında Türk kahvesi tüketim sıklığı, en çok Türk kahvesi içmek istenen yer, Türk kahvesine dair en çok bilinen kelamlar, birinci tüketim yaşı, Türk kahvesinin çağrıştırdıkları üzere sorulara cevap aradı. GFK tarafından yapılan araştırmaya, 15 vilayetten 15 yaş üstü 1.200’den fazla tüketici katıldı. Araştırmadan çıkan birkaç başlık şöyle sıralandı:

 • Araştırmaya katılanların yüzde 87’si Türk kahvesi içtiğini belirtti. Türk kahvesi içenlerin oranının, bayanlarda yüzde 91 ile erkeklere nazaran daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
 • İştirakçiler Türk kahvesi tüketim sıklığı ortalamalarının haftada 8 olduğunu söyledi.
 • Türk kahvesiyle tanışma yaşımızın ortalama 14 olduğu ortaya çıktı.
 • Araştırmada iştirakçilere “En çok nerede Türk Kahvesi içmek istersiniz” sorusu da yöneltildi. Bu soruya yüzde 19 ile en çok Galata Kulesi cevabı geldi. İkinci sırada ise yüzde 15 ile Kapadokya yer alırken, birinci 5’teki öteki bölgeler sırasıyla yüzde 14 ile İzmir- Kordon, yüzde 12 ile Antalya Düden Şelalesi, yüzde 11 ile Trabzon Uzungöl oldu.
 • Türk Kahvesi tüketenlerin yüzde 23’ü Türk Kahvesi’nin en değerli yararını uyanık tutması olduğunu belirtti.
selam