• YARIM ALTIN
  3.420,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6443
  % 0,02
 • € EURO
  19,4227
  % -0,04
 • £ POUND
  22,5834
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  2,6000
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3081
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  310011,701
  % 0,74
 • BIST 100
  %

Japonya’da Türk yapımı prekast elemanların kullanıldığı ilk lojistik tesis projesi tamamlandı

Japonya’da Türk yapımı prekast elemanların kullanıldığı ilk lojistik tesis projesi tamamlandı

alacali insaat 2

Hasan KUŞ / İSTANBUL

Tekirdağ Muratlı’da yaklaşık 7 bin metrekarelik alana yeni bir fabrika inşa eden Alacalı İnşaat, bu fabrikasında prekast elemanlar Japon standartlarına uyumlu olarak üretiyor. Üretilen prekast elemanları Muratlı’dan Japonya’ya deniz yolu ile gönderiyor. Alacalı İnşaat’ın ürettiği ard germeli-öngerilmeli prekast elemanların kullanıldığı ESR Yokohama Sachiura Dağıtım Merkezi-1 Projesi’nin 31 Ocak 2022 tarihi prestijiyle tamamlandığını kaydeden Alacalı İnşaat İdare Şurası Lideri Ali Karahan, bu proje ile Türk üretimi prekast elemanların Japonya’da birinci sefer kullanıldığına dikkat çekti. Japon ortakları Kurosawa Construction şirketinin Japonya’dan online olarak kalite kontrolleri düzenleyip, Japonya’nın katı standartlarına nazaran Türkiye’de kalite denetim yaptığını belirten Karahan, “Bu sayede Japonya ile tıpkı kalitede prekast elemanlar üretebilmekteyiz” dedi.

“Lojistik tesisler için en uygun üretim yöntemi”

Alacalı’nın yaklaşık 23 yıl evvel gelişmiş yüksek dayanımlı yapı teknolojilerini incelemek için Japonya’yı ziyaret ettiğini kaydeden Ali Karahan, Kurosawa’dan Ard Germe Metodu’nun know how’ını aldığını ve Türkiye’nin birçok bölgesinde bu metodu kullanarak çok sayıda lojistik tesis, fabrika binası, konut, okul, otel, alışveriş merkezi inşa ederek Kurosawa ile bağlarını üst seviyeye çıkardığını lisana getirdi. Ekim 2011’de 7.2 büyüklüğünde Van zelzelesi meydana geldiğinde, kelam konusu bölgede bu metot ile yapılan apartmanın sarsıntıdan ‘0’ hasar ile çıktığını söyleyen Karahan, Japon medyası tarafından ‘mucize apartman’ olarak dünyaya duyurulduğunu kaydetti.

Bütün prekast elemanlarda öngerme ve ard germe teknolojisi kullanıldığını vurgulayan Karahan, böylelikle betonarmenin zayıf noktası olan çekme gerilmesi ile oluşan çatlakların da önlemesinin mümkün olduğunu söz etti. Karahan, “Ayrıca, prekast yapı sistemleri ile sismik izolasyonu birleştiren ‘Prekast Sismik İzolasyon Yöntemi’ kullanılarak, sarsıntı anında sarsıntının azaltılmasının yanı sıra depodaki malların düşmesinin engellenmesi ile de hasar en aza indirilebilir. Bu manada Prekast Sismik İzolasyon Tekniği lojistik tesisler için en uygun imal sistemi olduğu söylenebilir” diye konuştu.

Yeni tesisiyle Japonya’ya zelzele izolatörü üretecek

Öte yandan Muratlı’daki fabrikasında sarsıntı izolatörleri üretimi için farklı bir tesis daha kurmaya hazırlandıklarını aktaran Ali Karahan, “Deprem izolatörleri üretimi yapacak tesis için inşaat maliyeti 26 milyon dolar civarında olacak. Sarsıntı izolatörlerinin tamamı Japonya’ya gönderilecek. 96 milyon dolar ciro planlıyoruz” diye konuştu.

Üretimde özel teknolojiler kullanılıyor

Alacalı’nın şeffaf yapısıyla öteki prekast firmalarından ayrıldığına dikkat çeken Ali Karahan, “Japonlarla iş yapıyorsanız büsbütün şeffaf bir üretim anlayışınız olmalı. Fabrikamızın her tarafında 12 tane çok gelişmiş kamera sistemi var. Üretim büsbütün Japonya denetimli gerçekleştiriliyor” tabirini kullandı. Bunun yanında üretimlerini denetleyen RIP programının bulunduğunu söyleyen Karahan, “Ürünlerdeki bütün kıymetlerin anlık olarak tablete aktarıldığı, Kurosawa şirketinin geliştirdiği özel bir teknolojiyi de kullanıyoruz. Bu teknoloji, ürettiğimiz elemanların bir çeşit röntgenini çekerek içindeki kullanılan demirlerin proje ile ahengini denetim etmeye yarıyor. Tabletin kamerasını üretilen elemana yönlendirdiklerinde o imgeyi alıp Japonya’ya anlık olarak gönderebiliyoruz” açıklamasını yaptı.

İthal inşaat teknolojilerini yüzde 100 yerli olarak üretebilecek

Farklı bir Japon teknolojisinde ise inşaat demirlerinin özel gereçlerle elde edilen tüplü sistemlerle birbirine bağlandığını lisana getiren Ali Karahan, SQRIM sistemi olarak isimlendirilen ve tüm birleşimlerde tüplü-groutlu kontakların kullanıldığı sistemde yüksek dayanım elde edildiğini kaydetti. Çok katlı yapılarda yüksek sarsıntı performansı gösteren tüplü-grout’lu sistemler olarak isimlendirilen bu irtibat elemanlarını da Türkiye’de üretmek için müsaade aldıklarını vurgulayan Karahan, Japonya’da bu gerecin binalarda çok ağır olarak kullanıldığını belirtti.

Japonya’da 60 katlı binaların beton prekast yapıldığını anlatan Karahan, “Bu eserlerin farklı ülkelerde üretimine müsaade verilmiyor zira bunun hammaddesini üretmek farklı bir teknoloji gerektiriyor. Fakat biz olağan demirden yüzde 9 daha fazla esneklik sağlayan Japon demirini ürettiğimiz için bunun da müsaadesini de aldık. Bu mevzuda araştırmalar yapıyoruz ve artık bu Japon teknolojisini yüzde 100 yerlilik oranıyla üretebileceğiz” dedi.

selam