• YARIM ALTIN
  3.076,00
  % 0,74
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  478057,703
  % 2,90
 • BIST 100
  %

Elektroteks, süngercilere tesis kurmaya başladı

Elektroteks, süngercilere tesis kurmaya başladı

elektroteks 1 Torn cover

Esra ÖZARFAT

BURSA – Kapitone, paketleme makineleri, yatak üretim çizgisi, yatak tutkal çizgisi, bordür makineleri ile gereksinimlere yönelik özel makine üretimleri yapan Elektroteks, bugün anahtar teslim yatak fabrikaları kurabilen dünyadaki sayılı firmadan birisi. Elektroteks İdare Konseyi Lideri Osman Güler, “Bu alana süratli giriş yaptık ve dünyadan ağır bir talep aldık. Birinci karanlık sünger deposunu 10 dönümlük alanda beş ay içinde kurmuş olacağız. Sünger üretimindeki kimyasal prosesinin, makinanın çıkışından sonra 24 ila 36 saat ortasında olgunlaşıyor. Bu esnada genleşmeler oluyor. Ayrıyeten süngerin iç kısmında 170 dereceye kadar çıkan bir ısı bulunuyor. Bu da alevlenme riski oluşturuyor. Biz bu depodaki olgunlaşma sürecindeki süngerlerin ısılarını da denetim ederek tehlikeyi bertaraf edeceğiz. 20’şer metre blokların yer alacağı bir tesis olacak. Fabrikanın birinci fazını Bursa’da üretip 80 TIR ile taşıyacağız. İkinci fazın da mutabakatını yaptık” dedi. Sanayi 4.0’a uygun makineler ürettiklerine işaret eden Güler, amaçlarının insansız üretim tesisleri, karanlık fabrikalar kurmak ve yatak üretim tesislerinde robot kullanımını artırmak olduğunu lisana getirdi.

elektroteks 5 2stX

“Tam entegre bir üretim tesisi olacağız”

Yatak üretim makineleri alanında dünyanın en büyük firması olduklarına işaret eden Osman Güler, bu yılı yüzde 98 ihracat oranıyla kapatacaklarını, entegre yatak üretim tesisleri alanında dünyada yüzde 70 hisseye sahip olduklarını vurguladı. İhracat kilogram bedellerinin 35 dolar düzeyinde olduğuna dikkat çeken Güler, bir yandan da entegre tesis olmak için yatırımlarının sürdüğünü söyledi. Osman Güler şu bilgileri verdi: “1.5 yılda 15 milyon Euro yatırım yaptık. Makine yatırımlarımız ise daima devam ediyor. Makinalarımızın boyasını dışarıda yaptırıyorduk. Kurulumuna başladığımız boyahaneyi yeni yılda devreye alacağız. 2022’nin birinci 6 ayı içinde sac sürece kısmı de bünyemizde faaliyete başlayacak. Tüm bu yatırımlar sonucunda tam entegre bir üretim tesisi olacağız. Öte yandan pandemiden çabucak evvel, içinde 10 dönümlük işletme alanı olan 40 dönümlük bir alan satın aldık. Buraya 5 dönüm daha işletme alanı dahil ettik. Böylece iki fabrikamızın toplam işletme alanı 30 dönüme ulaştı. Yeni eklenecek alanlarla yılbaşına kadar 55 dönüm alana ulaşacağız.”

“Artan talepleri fazla mesai ve ek istihdam ile karşılıyoruz”

Dünya çapında bölümü yönlendiren firma olarak artan talepleri fazla mesai ve ek istihdam ile karşıladıklarını anlatan, pandeminin de tesiriyle mesken eşyası üretiminde dünya genelinde yaşanan artışın yatak kesimine de yansıdığına işaret eden Osman Güler, “Öte yandan Çin ile irtibat kesilince oraya gidip makine alma imkanı olmayanlar Türkiye’ye yöneldi. Türkiye’nin dünya pazarından aldığı hisse her geçen gün artıyor. Dünyada Türkiye’ye hakikat bir talep artışı var” diye konuştu. Hammadde ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların kendilerini de etkilediğini belirten Güler şu bilgileri verdi: “Şirket olarak önümüzde hazır ve uzun bir program olduğu için uzun vadeli materyal tedarik ağını kurabiliyoruz. 12’nci ayda 2022’deki alımın yüzde 80’ini tamamlıyoruz. Lakin evvelden sipariş vermiş olmamıza karşın süreci bıçak sırtında götürüyoruz. 2023’ün yarısına kadar stok siparişimizi verdik.” Bölümün en büyük probleminin üretimde çalışacak eleman bulmak olduğunun alını çizen Osman Güler, “Kapımıza iş için gelenlerin tamamını alıyoruz ve işe nazaran eleman değil, elemana nazaran içeride iş sağlıyoruz. Bu ortada bayan istihdamını artırmak için de çalışmalar yapıyoruz. Makine montaj kısmından torna freze alanına kadar bayanlar çalışıyor. Daha evvel hiç makine görmemiş bayanlar, kesim değiştirerek çalışmaya başladıkları CNC makinalarına artık program yazmaya başladılar. 300 çalışanın 35’ı bayan, 15’i üretimde” değerlendirmesini yaptı.

Yatak sanayisi fuara hazırlanıyor

Birebir vakitte Memleketler arası Yatak Sanayisi Derneği (IBIA) İdare Heyeti Başkanlığı misyonunu de yürüten Osman Güler, kesimin 3 milyar dolarlık bir üretim ile 2 milyarlık ihracata sahip olduğuna dikkat çekti. 25 bin kişinin istihdam edildiği dalda Türkiye’nin bu alanda birinci 3 ülke ortasında yer aldığını belirten Güler, dünyada 31 milyar dolarlık üretim hacmi olan yatak üretiminin içerisinde Türkiye’nin 14’üncü sırada yer aldığını aktardı. Türkiye Yatak ihracatında ise 5’inci sırada bulunuyor. Dernek bünyesinde makine, kumaş, yay, sünger, keçe, elyaf, iplik, kimya imalatçıları ile bölüme yönelik hizmet üreten 10 farklı alt kolun bulunduğunu anlatan Osman Güler, kısa müddette 100 üyeye ulaştıklarını lisana getirdi. Güler, bölümün tüm oyuncularını 6-9 Ekim 2022 tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak olan Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı – IBIA EXPO fuarında bir ortaya getireceklerini söyledi. Osman Güler, “2 hafta üzere kısa bir müddette 15 bin metrekarelik fuar alanını sattık. Dünyanın en büyük makina ve iki yatak kumaşı üretici firması Türkiye’de. Tekrar dünyanın en büyük keçe üreticileri ile iplik, yay, kimya üzere alanlarda pek çok güzel marka Türkiye’de. Âlâ bağlarımız sayesinde bölümün en dikkat alımlı firmalarını konuk edeceğiz. Böylece dalımızdaki ihracat oranları düşük yahut hiç ihracatı olmayan firmalarımızı da dünya yatak üretici devleri ile tanıştırma ve bunlarla çalışma talihi yakalamasına fırsatlar yaratmış olacağız” dedi.

selam