• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  319504,690
  % 0,98
 • BIST 100
  %

Denizli’de savaşın gölgesinde ekonomik dinamikler konuşuldu

Denizli’de savaşın gölgesinde ekonomik dinamikler konuşuldu

dnz desiad hakan guldag 2 y8eJ cover

Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ

Denizli Endüstriciler ve İş İnsanları Derneği’nin (DESİAD) düzenlediği ‘Savaşın Gölgesinde Yeni Ekonomik Dinamikler’ başlıklı İş Dünyası Buluşmaları’na konuşmacı olarak Dünya Gazetesi İdare Şurası Lideri Hakan Güldağ ve Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar katıldı. DESİAD Lideri İbrahim Şenel, açılış konuşmasında Dünya Gazetesi’nin unsurlu yayıncılığı ile Türk basınında örnek olduğunu belirterek, “İş dünyası olarak bu ülkede neler olduğunu Dünya Gazetesi’nde takip ediyoruz. DESİAD’ın da Dünya ile gönül bağı var. 42. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum.” dedi.

“Paradigma değişiyor”

Aktiflikte DESİAD üyelerinin sorularını yanıtlayan Dünya Gazetesi İdare Şurası Lideri Hakan Güldağ, Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan savaşta Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar getirildiğini söyledi. Batı’nın kararlı göründüğünü belirten Güldağ, “Ama bu yaptırımlar nereye kadar gidecek, Rusya’nın ticaretini ne kadar engelleyecek görmemiz lazım. Rus iktisadı dünyada yüzde 10 ile güçte neredeyse bir numara. Temel prestijiyle dünyada bir paradigma krizi yaşıyoruz. 1981’de Ronald Reagan’ın iş başına gelmesiyle başlayan hür piyasa iktisadına dayanan merkezleşme artık sona eriyor. Bölgesel ticaretin artmasıyla dünyanın hem ekonomik hem jeopolitik mimarisi bir halde bozulmaya başladı. Paradigma bir periyodun kurallarını, birebir vakitte zihni çatıyı da söz ediyor. Bir sefer başladığı vakit onu geri çevirmek kolay olmuyor. Zira kuralları, bağları, modelleri, iş yapma biçimlerine kadar her şeyi o belirliyor. Artık de bu türlü bir sürecin içindeyiz lakin daha şimdi maalesef bu süreç tamamlanmış da değil. Geride kalmakta olan şeyleri anlıyoruz, fakat neyin gelmekte olduğunu net biçimde göremiyoruz.” dedi.

“Yeni rüzgar yeşil dönüşüm ve dijitalleşme”

Dünyada önemli bir hegemonya savaşının çıkmakta olduğuna dikkat çeken Güldağ, “Ama bunun nereye evrileceğini, bu süreçte kimlerin kazanacağını göremiyoruz. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra Amerika tek kutuplu bir dünyaya adım attı. O periyotta 350 milyar dolarlık bir iktisattı, Amerika 5,7 trilyon dolarlık iktisattı. Bugün Amerika 20 trilyon dolarlık bir iktisat, Çin 15 trilyon dolarlık bir iktisat. Çin çok önemli bir teknolojik sıçrama gerçekleştirdi bu devirde. Her alanda bu hegemonya çabası sürüyor. Ne olup bittiğini görmeye çalışmamız lazım. İş dünyası ve gazeteciler olarak tahlil basamağında olumlu olmamız lazım. Bütün olup bitenler hepimizi bazen karamsarlığa sürükleyebiliyor. Karamsarlar kadar gerçekleri ve riskleri de görebilmemiz lazım. Yeni rüzgar yeşil dönüşüm, yeni rüzgar dijitalleşmedir. Bu ikisi önümüzdeki 10-15 yılı belirleyecek ana eksen. Vaktin ruhunu, paradigma değişikliğini kavramak da tahminen bu açıdan kıymetli. Ukrayna-Rusya çatışmasını ben bunun birinci adımlarından biri olarak görüyorum. Rusya’da, Ukrayna’da yarın işler değişebilir. Rusya yaptırımlar nedeniyle önemli ıstıraplar yaşayacak. Bunun bir grup önemli sonuçları olacak. Çin, etrafındaki ülkeleri kapsayacak biçimde dünya iktisadına yeni hegemonya adayı olarak öne çıkıyor. Rusya bir askeri güç olarak öne çıkmaya çalışıyor, Almanya son 150 yıldır hem ekonomik hem askeri yatırımlarını artırıyor bir hegemonya sürecinde. Bütün bu çerçevede çok farklı meçhullüğü, dünyada karmaşıklığı artıran bir tabanı oluşturuyor. İktisadın de bundan etkilenmemesi mümkün değil.” değerlendirmesini yaptı.

“Kolay bir periyotta değiliz, dikkatli adım atmalıyız”

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ise, doğal gazda Avrupa’nın Rusya’ya çok fazla bağımlı hale geldiğini, güçte özelikle bu kış yaşanan düşünceyle birlikte kömüre bir dönüşün kelam konusu olabileceğini lakin bunun sonlu olacağını söyledi. Turizmde kesim temsilcilerinin 2022 yılından çok umutlu olduğunu lakin Rusya-Ukrayna savaşının rekor beklentisini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Munyar, “Rusya-Ukrayna ortasındaki çatışma turizmimizi önemli manada etkileyecek. Bu sene rekor bekliyorduk, ertelenecek üzere geliyor bana. Ambargo kararları bizi de sıkabilir. Bizim için de güç bir devir olacak üzere gözüküyor. Rusya ve Ukrayna ile önemli bir ekonomik münasebetimiz var, Ukrayna ile 7 milyar dolarlık iş hacmimiz var, Rusya ile birebir halde. Güç konusunda bağımlıyız, ayrıyeten nükleer teknolojimiz onlardan alıyoruz. Kolay bir periyotta değiliz. Çok dikkatli adım atmamız, çok dikkatli kararlar almamız gereken bir devirdeyiz.” formunda konuştu.

selam