• %
 • AMERIKAN DOLARI
  15,4792
  % 0,61
 • € EURO
  16,1193
  % 0,67
 • £ POUND
  19,0361
  % 1,06
 • ¥ YUAN
  2,2805
  % 0,69
 • РУБ RUBLE
  0,2399
  % -1,31
 • BITCOIN/TL
  463861,371
  % 3,83
 • BIST 100
  %

Datalopia, dijital dönüşümün merkezi olmayı hedefliyor

Datalopia, dijital dönüşümün merkezi olmayı hedefliyor

345353 s9MJ cover

Kurumların dijital dönüşüm süreçlerine yönelik tahliller Datalopia, Türk mühendislerin geliştirdiği ‘E-Fasikül’ ile eğitimde katma kıymet yarattı. Geçen yıl kurulan şirket, Antalya’da düzenlenecek 20’nci Eğitim Sempozyumu’ndan davet aldı. Datalopia İdare Şurası Üyesi İlksen Mertöz, şirketin kısa ve orta vadedeki projeksiyonunu ayrıntılandırdı.

Eğitimde fırsat eşitliği

Proje ile ilgili bilgiler veren İlksen Mertöz şu tabirleri kullandı: “Datalopia yazılım, bilgi analitiği ve bulut teknolojileri konusunda sahip olduğu deneyim ile eğitimde fırsat eşitliği konusunda bedel yaratabilmek ismine birinci olarak E-Fasikül projesini hayata geçirdi. Proje sayesinde milyonlarca öğrenci platformu bağımsız bir halde kullanabiliyor, eş vakitli olarak imtihanlara katılabiliyor ve imtihan bittikten 15 dakika üzere kısa bir müddet içerisinde kıymetlendirme yapabiliyor. Datalopia’nin öncelikli gayesi eğitim bölümündeki dijital dönüşüme katkı sağlamak ve bu sayede toplumsal sorumluluk altında eğitimde fırsat eşitliği sağlamak isteyen kuruluşlara tahliller üretmek. Antalya’da düzenlenecek sempozyumda E-Fasikül ile ilgili tüm ayrıntıları iştirakçi paydaşlara aktaracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu projeye büyük emek veren takımımızın memnunluğu bizleri gururlandırıyor.”

Datalopia’da 25 kişinin istihdam edildiğini, bu yıl ise en az yüzde 20 ek istihdam yaratacaklarını söyleyen Mertöz, “Tüketici eğilimlerinde yaşanan değişim birçok alanda dijital dönüşümü mecburî hale getirdi. Datalopia dijital dönüşüm konusunda Türkiye’de tahliller geliştirmek ve bu tahlilleri öbür ülkelere sunabilmek ismine kuruldu. Türkiye bu alanda sahip olduğu genç nüfus nedeniyle avantajlı ülkelerden biri pozisyonunda. Öncelikle eğitim bölümünde dijital dönüşüm konusunda katma kıymet sağlamayı amaçlıyoruz. Grubumuzda yer alan mühendisler medya, perakende, üretim ve havacılık kesimlerinde kıymetli deneyimlere sahipler. Ülkemizin dijital dönüşüm sürecinde birçok bölüme hizmet vermeye hazırız.” dedi.

Amaç yazılım ihracatı

Şirketin en güçlü olduğu alanların başında bilgi mühendisliğinin geldiğini belirten İlksen Mertöz, “Datalopia olarak iş ortaklarımıza dijital dönüşüm süreçlerinde dayanak sağlayıp pazardaki rakipleri ile yarışabilir pozisyona gelmelerine yardımcı oluyoruz. Verimlilik artışı, vakit ve maliyet tasarrufu, karlılık artışı, yanlışları tedbire, otomasyon ve sürdürülebilirlik üzere kavramlar odak noktamızda yer alıyor. Üç yıl içerisinde yapay zeka, büyük bilgi analitiği, bilgi mühendisliği ve bulut teknolojileri konusunda Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketlerinden biri olma amacına sahibiz. Geliştirmeyi planladığımız yazılımları yurtdışı pazarlarına sunarak ülkemizin toplam ihracatına katkı vermeyi hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

selam