• YARIM ALTIN
  3.191,00
  % -0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4942
  % 0,22
 • € EURO
  17,7315
  % 0,14
 • £ POUND
  19,7909
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  2,5607
  % -0,37
 • РУБ RUBLE
  0,3151
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  347847,338
  % -6,99
 • BIST 100
  %

Ayaydın-Miroglio Grubu’ndan 2022’de 70 milyon TL yatırım

Ayaydın-Miroglio Grubu’ndan 2022’de 70 milyon TL yatırım

ayayadin grup haber f82M cover

Yener KARADENİZ / İSTANBUL

Bünyesinde İpekyok, Machka ve Twist markalarını bulunduran Ayaydın-Miroglio Kümesi, bu yıl sonunda satışlarını 2019’a nazaran yüzde 70 artırarak 1.2 milyar TL düzeyine çıkarmaya hazırlanıyor. 2022’de ise 70 milyon TL yatırım öngören kümenin maksatlarından biri de kozmetik alanında da girmek.

Bu kapsamda yatırımlarını hızlandırdıklarını belirten Ayaydın-Miroglio Kümesi Genel Müdürü Uğur Ayaydın, “Beauty alanında mart-nisan üzere eserlerimiz çıkacak. Kolonya, parfüm, sıvı sabun, mum üzere birçok yeni eser çıkaracağız. Ayrıyeten monogam ayakkabı-çanta ve kemer seti üzerinde de çalışıyoruz” dedi. Küme, 2020’de başlayan salgın devrinde mağazalarını birinci kapatan ve bu istikamette de davet yaparak toplum ve çalışanlarına yönelik hassasiyetini ortaya koymuştu. O devir daha çok online tarafa yöneldiklerini anlatan Ayaydın, “Online satışlarda büyük bir patlama yaşandı. Düzenlediğimiz kampanyaların da tesiriyle online’a ayırdığımız mallar depolarda tükenmeye başlamıştı. Süratli bir biçimde 10-15 mağazadaki stokları kullanmaya başladık. Dijital bir alt yapı oluşturarak müşterilerimize uzaktan servis vermeye başladık” dedi.

Online’ın hissesi yüzde 18-20’ye ulaştı

2023 için belirledikleri e-ticaret maksatlarına kelam konusu gelişmelerin tesiriyle çok daha erken ulaştıklarını söyleyen Ayaydın, “Online satışlar bir evvelki yılın 5 katına çıktı ve toplam satışlar içindeki hissesi yüzde 28’e yükseldi. Trend devam ediyor. Şu anda da 18-20 bandında.” diye konuştu. Küme, yurtdışında da online satış gerçekleştiriyor. Geçen ay prestiji online satışta 11 ülkeye ulaştıklarını belirten Ayaydın, “AB ve Rusya’da marketplace’lerde nerede daha olabiliriz diye çalışmalarımız sürüyor. Ortadoğu’da da kendi online satış sitemizi açmak için çalışma yapıyoruz” dedi.

Yabancı satışı yüzde 30’a çıktı

Ayaydın, offline tarafa yönelik de kıymetlendirme yaptı. Yılı birinci ve ikinci yarı olarak ikiye ayıran Ayaydın, şöyle konuştu: “İlk yarıda kısıtlı açılmaların olduğu bir periyottu. Birinci 5 ayda yüzde 30 daha az çalıştık. Bu devir 2019’a nazaran küçüldük. Haziran ayında yaşanan açılma ile inanılmaz satış sayılarına ulaştık. Bu tarafta turist satışları da çok fazla arttı. Biz yabancılara satışta da güçlü bir markayız. Yüzde 24’lere gelmişti yabancı satışlar. Bu sene ise yüzde 30’ları yakaladık. Eylül’den sonra yabancı alışverişi biterdi. Lakin artık hala devam ediyor. İkinci yarıda büyümenin tesiri ile 2020’yi ikiye katladık. Turizm tarafında kurun da tesiri ile bölümde inanılmaz bir ivme kelam konusu.”

Kış döneminde fiyatları sabit tuttu

Uğur Ayaydın, yüksek kurun kesime tesirlerini de kıymetlendirdi. Yabancı bilhassa luxury markaların kurun tesirini anında fiyatlarına yansıtmadıklarını ve bu nedenle çok ucuz kaldıklarını lisana getiren Ayaydın, “İnanılamaz bir talep, kuyruklar oluştu. Yerli de ise insanların alım gücünü marketlerde harcadığı için kıyafete bütçe ayırmaktan imtina etti. Her ne kadar fiyatların artacağını bilse de orada çok büyük bir harcama yapmaktan kaçındı. Yerli markaların birden fazla da mağazalardaki eserlerin fiyatını çok yükseltti. Biz yükseltmedik. Birebir fiyat düzeyinde hala devam ediyoruz. Döviz kurunun fiyatlara yansımasında herkes bilhassa yaz dönemi eserlerinde çok büyük eza yaşayacak. Örneğin biz yaz dönemi eserlerinde bir evvelki yaz dönemine nazaran fiyatları yüzde 50 artırmak zorunda kalacağız” sözlerini kullandı.

“3 kere amaç değiştirdik”

Uğur Ayaydın, kurdaki yüksek volatilite ve salgın üzere nedenler ile bu yıl 3 kere amaç değiştirdiklerini anlattı. Ayaydın, “Bu yıla başlarken bir başlangıç amacımız vardı. Sonra birinci beş ay salgın tedbirleri nedeni ile bu amaçlarımızı aşağı çektik. İkinci yarıdan sonra ise birinci maksadımızın de üzerine çıktık. Kesim yılı 2019’a nazaran yüzde 50-60 üzere bir büyüme ile kapatmaya hazırlanırken biz yüzde 70 büyüyeceğiz ve yılı 1.2 milyar TL ciro ile kapatacağız” dedi. Ayaydın’ın verdiği bilgilere nazaran, küme bünyesinde 2 bin 100 kişi istihdam ediliyor. Bunun 450’si üretim tesisinde, 350’si genel merkezde ve kalanı da mağazalarda bulunuyor. Şirket, önümüzdeki yıl ise en az 250 istihdam daha hedefliyor.

26 yeni mağaza yolda

2008’den sonra artan AVM sayılarının da tesiri ile perakende bölümü büyük bir mağazalaşma sürecine girmişti. Ayaydın-Miroglio da o periyottan itibaren süratli bir mağazalaşma sürecine girmişti. Bu yıla 242 mağaza ile başladıklarını ve 249 adet ile bitireceklerini belirten Uğur Ayaydın, “Şu an 246 adet mağazamız var. Yıl sonuna kadar 3 mağaza daha açacağız. Lakin artık fizikî mağazacılık manasında doyum noktasına ulaştık. Bundan sonraki devirde daha verimlilik odaklı mağaza açılışları yapacağız. Bu sene 5 tane mağaza kapattık ve daha verimli noktalarda açtık. 2022’de 12 adet yeni mağaza açacağız” diye konuştu. Ayaydın, yurtdışında ise 17 ülkede 51 mağazaya sahip olduklarını anlattı. Türkiye dışında franchise modeli ile ilerlediklerini anlatan Ayaydın, “Önümüzdeki sene Mısır’a gireceğiz. Büyük ihtimalle 2022 sonunda yurtdışında 14 yeni mağaza açarak 65 mağazaya ulaşacağız” dedi. Ayaydın, hem yurtiçi hem de yurtdışı mağazalarının yanı sıra mağaza yenileme ve dijital altyapı için 60 milyon TL’lik yatırım bütçesi hazırladıkları bilgisini verdi. Küme mağazaları günde 55 bin konuk ağırlıyor.

“Yatırım yapacağız, insan kaynağı bulamıyoruz”

Küme tedarikinin yüzde 40’ın Edirne’de bulunan kendi üretim tesisinden karşılıyor. Bir o kadar da Uzakdoğu’dan tedarik eden küme, kalan yüzde 20’lik kısmı ise yeniden Türkiye’deki öbür üreticilerden alıyor. Uğur Ayaydın, “Uzakdoğu’da önemli zahmetler yaşanıyor. Buradaki üretim tesisini büyüterek Çin’deki üretimi buraya kaydırmak istiyoruz lakin insan kaynağı bulmakta önemli meşakkat yaşıyoruz. İnsan kaynağı sorunu olmasa kapasiteyi yüzde 50 artırmak istiyoruz. Lakin yüzde 25 anca artırabileceğiz. Bu da 10 milyon TL yatırım ve 200’e yakın da istihdam demek. Hali hazırda fabrikada 450 kişilik takımız. İhracat tarafında inanılmaz bir talep var. İtalyan ortağımız, fabrikada mal yaptırmak istiyor fakat maalesef anca kendimize yettiğimiz için reddetmek zorunda kaldık. Eser yaptırmak için sırada bekleyenler var” diye konuştu.

“İtalyan ortağımızla 10-15 kat büyüdük”

Ayaydın, 2008’de İtalyan Migorlio ile ortak olmuştu. Bu formda aile şirketinden daha kurumsal bir yapıya geçtiklerini anlatan Uğur Ayaydın, gerçekleştirdikleri know-how transferinin de tesiri ile 2008’den bu yana 10-15 kat büyüdüklerini anlattı. Ayaydın, “İtalyan ortağımız ülkemiz ve markalarımıza güveniyor. Daha ne kadar büyütebiliriz diye konuşuyoruz. O süreçten bu yana birçok kriz yaşadık lakin ortağımızın dayanağını daima ardımızda hissettik” dedi.

selam