• YARIM ALTIN
  3.140,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  16,0794
  % -0,02
 • € EURO
  17,3322
  % -0,11
 • £ POUND
  20,2608
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  2,4166
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2845
  % -0,26
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

ASPİLSAN, lityum iyon pilde seri üretime ilk yarıda geçmeyi planlıyor

ASPİLSAN, lityum iyon pilde seri üretime ilk yarıda geçmeyi planlıyor

aspilsan lityum iyon pil tesisi wW46 cover

ASPİLSAN Güç, bu yılın birinci yarısında lityum iyon pilde seri üretime geçmeyi planlıyor. Lityum iyon pil üretimine yönelik yatırımlarına ait bilgi veren ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, gerek salgının gerekse ekonomik düşüncelerin pek çok şirket üzere kendilerini de etkilediğini fakat bunlara karşın 2021 yılında büyümeye devam ettiklerini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın dayanağıyla sürdürdükleri lityum iyon pil üretim tesisi yatırımının, dönüşüm ve büyüme manasında 2021 yılında ASPİLSAN Güç’ün en kıymetli konusu olduğunu belirten Özsoy, projenin Türkiye açısından stratejik kıymetine dikkati çekti.

aspilsan enerji genel muduru ferhat jWASTüm dikkatlerini bu projeye verdiklerini vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti: “2022 yılının birinci yarısında pil seri üretiminin başlamasını beklediğimiz bu tesise yönelik çalışmalarımız, odağımızdaki ana faaliyeti oluşturdu. Kısa bir müddette bu yatırımın yapılması, önemli bir emekle mümkün oldu. Yeni ticari bataryaların yanı sıra ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan eserlerine yönelik yüksek teknolojili batarya tasarım projelerine başladık ve burada da kıymetli bir yol aldık. Bu bataryalar, ülkemizin kritik savunma sistemlerinin yerli ve ulusal olarak üretilmesine değerli katkılar sağlayacak. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olarak öncelikli gayemiz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin pil ve batarya konusundaki muhtaçlıklarını karşılamak. Buna rağmen pil teknolojisindeki gelişmeler ve batarya sistemleri artık hayatın tamamında yer alıyor. ASPİLSAN Güç olarak pil üretimini yerli ve ulusal olarak yapma konusunda çok kıymetli bir yol katettik. Bu kapsamda öncelikle tüm kesimlerin muhtaçlıklarını anlamayı ve onlarla bir arada tahliller üretmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede bir yandan üreteceğimiz pilin yerlilik oranını artırırken, ülkemizin tüm gereksinimlerini karşılayacak tahlillerle de cari açığı azaltmayı hedefliyoruz.”

ASPİLSAN Ar-Ge merkezleri çalışıyor

Ankara Ar-Ge merkezinde hem pil geliştirme ve tasarlama yeteneğine sahip hem de hammadde üreticilerine takviye verecek bir altyapının kurulumunu tamamladıklarını anlatan Özsoy, Türkiye’nin pil çalışmalarında üs olacak bu merkezde, pil üretimi ve geliştirilmesine yönelik her türlü testle ilgili tüm paydaşlara hizmet verdiklerini aktardı.

İstanbul Ar-Ge merkezinin de bu yıl hidrojen ve yakıt pili konusundaki çalışmalarının birinci prototiplerini yaptığını ve bunları SAHA EXPO’da kamuoyuna sunduklarını hatırlatan Özsoy, bu çalışmaların ehemmiyetinin Paris Mukavelesi’nin imzalanmasından sonra daha da belirginleştiğini belirtti.

Özsoy, bu yıl çeşitli raylı sistem akülerini yerlileştirerek kıymetli bir pazara giriş yaptıklarını, Türkiye’de yapılan metro ve tren yatırımlarına paralel raylı sistem bataryaları alanındaki yatırımların bu yıl sonucunu aldıklarını ve birinci yerli raylı sistem aküleri işletmelere sağladıklarını tabir etti.

ASPİLSAN Güç’ün istihdam açısından 2021’de yüzde 100’ün üzerinde büyüdüğünü kaydeden Özsoy, yıl başında 100 civarında olan çalışan sayısının, yıl sonunda 235’ere ulaştığını kelamlarına ekledi.

selam