• YARIM ALTIN
  3.065,00
  % 0,22
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  465403,584
  % -3,01
 • BIST 100
  %

ABD’de ilk vakanın görülmesiyle Omicron endişeleri arttıkça Avrupa piyasaları düşüş yaşadı

ABD’de ilk vakanın görülmesiyle Omicron endişeleri arttıkça Avrupa piyasaları düşüş yaşadı

moved LYNXMPEHAQ0BU L

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Perşembe günü Avrupa piyasaları düşük açılıyor. Yatırımcılar, Omicron’un yayılması ve bunun ekonomiye olan zararıyla ilgili hâlâ endişe duyuyor.

DAX %0,7 artarken CAC 40 %0,9 ve FTSE 100 %0,7 düşüş yaşadı.

Yeni varyanta ve Fed’in, genişlemeci para politikasından erkenden vazgeçeceğine dair işaretlerle ilgili endişelere rağmen Avrupa’nın majör endeksleri Çarşamba günü yükseldi.

Bununla birlikte ABD, sınırları içinde Omicran vakası tespit eden son ülke olduğundan hissiyat çabucak negatife döndü.

Dünya Sağlık Örgütü, altı bölgenin beşinde en az 23 ülkede Omicron vakası görüldüğünü ifade ederek “sayının artmasını beklediklerini” söyledi.

Örgüt, gün geçtikçe yeni varyantın bulaşıcılığıyla ilgili daha çok bilgi edinmeyi umduğunu söyledi fakat varyantın ilk tespit edildiği Güney Afrika’da hastanede tedavilerin arttığını ve Omicron’un orada hemen hâkim türe dönüştüğünü de sözlerine ekledi.

Kurumsal gelişmelerde Novartis (SIX:NOVN), en az 1 milyar dolarlık satış yapma potansiyeli olan 20 ürününün onay sırasında olmasından dolayı 2026 yılına kadar her yıl %4 satış büyümesi yaşanacağından emin olduklarını söyledi.

Perşembe günü yayımlanacak ekonomi verileri arasında Ekim ayına ait Euro bölgesi işsizlik oranı ve ÜFE bulunuyor.

Yatırımcılar, gelecek üretim seviyelerine karar vermek üzere yapılacak OPEC+ öncesinde pozisyonlarını ayarlarken ham petrol, bir önceki seansta gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden toparlanarak Perşembe günü yükseldi.

OPEC+’nın, Ocak ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planlarına ara vereceğine dair beklentiler artıyor.

ABD’de yeni varyantın ilk vakası raporlanırken ABD’nin Enerji Bakan Yardımcısı David Turk, küresel enerji fiyatları önemli ölçüde düştüğü takdirde ABD’nin stratejik rezerv kullanım planının zamanlamasını düzenleyebileceğini söyledi.

Artışları sınırlayan gelişme, Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin raporu oldu. Rapora göre ham petrol stoklarında 910.000 varil ile beklenenin altında bir düşüş yaşandı.

WTI vadeli işlemleri %1,3 yükselişle 66,45 dolar olurken Brent %1,3 artışla 69,78 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 artarak 1.778,90 dolar olurken EUR/USD 1,1322’de sakin seyretti.

selam